top of page
  • Writer's pictureLoore Aaslav-Kaasik

Mis lugu me endale räägime?

Yuval Noah Harari on heebrea ajaloolane, mitmete raamatute autor ja tänastes aktuaalsetes teemades kaasakõneleja.


Oma raamatutes kõneleb ta tihti narratiivist - ta ütleb, et inimmõistus töötab lugude ning nende jutustamiste kaudu.

Saab see siis alguse juba lapsepõlves muinasjuttudega, lugudega maailma loomisest või religioossete tekstide ja kirjapanekute abil või muul moel vanematelt saadud moraali ja eetika õpetamiste läbi. Viis on neil kõigil sarnane - rääkida lugu, mille abil paremini mõista maailma.


Ajaloolasena räägib ta ajaloo (aja lugu) narratiivist, mida pole ju ainult üks, vaid sadu ja tuhandeid. Ka meil on oma aja lugu rääkida. Meie kujunemise lugu.


Kuid iga lugu, ka siis kui räägitud sama inimese ja samade sündmuste läbi, on pidevas muutumises - meie teadmised ja kogemused nende mõistmiseks on täna laiemad kui olid eile.


Seepärast kutsume Sind märkama, mis lugusid Sina räägid.

Mille kohta teistele, aga ka mille kohta iseendale. Milliseid lugusid me oleme harjunud (või ka harjutanud) kinnistama. Ent ka milliseid lugusid me oleme valmis muutma ja aktsepteerima, et see enam ei kehti. Äkki alustaks nendest, mida me enda kohta räägime?


Kas Sinu lugu on näiteks see, et “ma olen parandamatu hilineja”? Või hoopis see, et “ma pole kunagi olnud musikaalne”.


Kas Sulle meeldib see lugu, mida Sa räägid? Või kas oled valmis seda lugu muutma?

Alustuseks muutma enda suhtumist muusikasse ja musikaalsusesse, sõnastades ümber selle tähendust ja nägemaks enda musikaalsust. Võib-olla ei oska Sa küll mängida viiulit, ent oled meeletu melomaan ja tunned Vivaldi loomingut läbi ja lõhki? Võib-olla oled valmis endale tunnistama, et Sa ju siiski oled musikaalne, aga Sinus see väljendub teisiti?


Milliseid lugusid Sa endale jutustad ja milliseid neist oled valmis muutma?


 

Räägime sellel teemal meie taskuhäälingu osas "Suhtumisest" pikemalt. Leiad selle siit.

30 views
bottom of page