top of page
  • Writer's pictureLoore Aaslav-Kaasik

Hingamine kui ankur

Ebamugavad, ärevad või muul moel emotsionaalselt laetud olukorrad võivad meid leida just siis, kui meil ei pruugi olla tavapäraseid võimalusi või muid vahendeid nende lahendamiseks: võibolla ei saa sellest ruumist hetkel lahkuda, ei saa panna pähe kõrvaklappe ja kuulata lemmik-rahustavat muusikat või rääkimata pikali viskamisest.


Hingamine on miski, mis on meil igal pool ja alati meiega kaasas. Teist inimest nägemata, võime ainuüksi tema hingamise järgi väita, kas ta jooksis just trepist üles, nutab, tal on nohu või hoopis magab.

Üks mu õppejõud teatrikoolist üles: "kui ma ei hinga, siis järelikult ma ei ela". Hingamise jälgimise harjutused võivad olla väga head kaaslased pinevatel hetkedel, mille abil olukorraga toime tulla. Allolevalt jagan Sinuga praktikaid, mis minu varasemas kogemuses kasuks on tulnud.
Numbrid-numbrid-numbrid


Küllap oled ka kuulnud erinevatest numbrite lugemisest (nagu näiteks lammaste lugemine õhtuti enne magamaminekut). Üks hea maandav numbrite harjutus on siis hingamise jooksul mõtteis 10-9-8-7-6... kuni nullini lugemine ning kui vaja, siis uuesti kümnest tagasi alla ja jälle ning uuesti.

Miks see toimib? Sest ta võtab justkui sibulal kihte maha ning samal ajal laob vähemaks ka seda pinget, ebamugavust ja tempot.


Järgmine, mida ehk kuulnud oled, on ruudu hingamine - ehk 4-4-4-4. Harjutus käib siis nõnda: mõtteis loendad numbreid neljani kui hingad sisse, seejärel lugedes neljani ei hinga, uuesti neljani hingates välja ning viimaks taas neljani jälle ei hinga. Ning algab ruut jälle algusest peale. Neid kombinatsioone olen kohanud mitmeid (5-1-5-1 / 4-7-8 / 4-2-6 / 7-11 jne) - katseta ja loodan, et leiad neist endale sobiva.


Kuid minu vaieldamatu lemmik on 5+3=8.

Leia endale sisemine meetrum (võid valida ka enda pulsi järgi, kuula kuidas keha enda sisemine metronoom hetkel tiksub) ning selle järgi lugedes viieni hingad sisse, seejärel kolmeni lugedes ei hinga ning kaheksani lugedes hingad jälle välja. Harjutuse edenedes võid lubada ka tempo aeglustamist, kui tunned end nii mugavamalt.


Mõnusat hingamist!

131 views

Recent Posts

See All
bottom of page